Въпросът дали има данък бракуване на автомобил, вълнува много хора стигнали до продажба на кола за скрап. Когато старото семейно превозно средство стигне края на своя жизнен цикъл, собствениците започват да търсят начини да се отърват от него. Независимо дали ще пуснат обява, за да го продадат като кола втора употреба, или ще го предадат за бракуване. В същото време интересът към законовото уреждане на процедурата рязко се увеличава. Хората искат да се подготвят, да научат стъпките, през които трябва да преминат, за да отпишат колата от КАТ. Затова за тях е важно да знаят колко ще им струва всичко това.
Неяснотата идва от там, че липсва прозрачна информация относно цялата процедура по бракуване на автомобил. В наши дни, забързаното ежедневие не ни оставя свободно време, за да ровим и търсим това, което искаме да научим. А ако разчитаме да питаме някой, който да ни каже, няма как да сме напълно сигурни дали това, което чуем е вярно. Ето защо, като компания, която за няколко години изкупи над 100 000 автомобила, ще споделим от своя опит. В тази публикация ще разгледаме поетапно важните неща около процеса по продажба на кола за скрап. Включително и ще обърнем внимание на данъчните наредби по темата.
Какво представлява бракуването на МПС?
Бракуването на моторно превозно средство (МПС) е официална процедура, с която собственикът прекратява регистрацията на колата в КАТ. Това се случва най-често, когато автомобилът вече е неизправен, изчерпал е ресурса си или просто не си струва да се ремонтира. След като бъде бракуван, той губи правото да се движи по пътищата, а вие се отървавате от разходи като местен данък и задължителна застраховка „Гражданска отговорност“. За да е всичко законно, колата трябва да се предаде в лицензиран център за рециклиране, който издава документите за отписване.
Процесът започва с предаване на автомобила на фирма като нашата, с разрешително за работа с отпадъци от излезли от употреба МПС. След това получавате удостоверение за предаване за разкомплектоване, което носите в КАТ заедно с табелите и свидетелството за регистрация. След попълване на заявлението за прекратяване на регистрацията се заплаща символична административна такса. Тогава колата се снема от отчетите на МВР и по служебен път се отписва от данъчното на общината, където плащате местни данъци и такси.
Съществува вариант, при който може да преместите автомобила, който бракувате в частен имот. Тогава не е необходимо да представяте удостоверение за предаване на колата за разкомплектоване. При попълването на заявлението отбелязвате, че превозното средство е преместено в частен имот. От КАТ ще ви върнат перфориран големия талон с надпис “прекратена регистрация” и това е всичко, което трябва да направите. По този начин няма да бъде начисляван данък следващата година.
Трябва ли да се плаща данък, когато бракувате кола?
За излезлите от употреба автомобили, които подлежат на предаване за разкомплектоване, данък не се дължи след прекратяване на регистрацията им. В България няма законово въведен отделен налог, който да се дължи за самото действие по бракуване на превозно средство. Това обаче не означава, че процедурата е напълно безплатна. По време на прекратяването на регистрацията в КАТ се заплаща административна такса, която в повечето случаи е символична – около 5 лева.
Важно е да се направи разлика между административната такса и реален данък. Таксата е свързана със самата услуга по обработка на документите в КАТ, докато данъкът за автомобила се начислява от общината, в която е регистрирано МПС-то. Ако не бракувате автомобила и той остане в системата като активно регистриран, ще продължи да ви се начислява годишен данък МПС. Независимо, че колата може да не се използва. Именно поради тази причина много собственици предпочитат да отпишат стария автомобил, за да не се трупат излишни задължения.
Бракуването може да бъде повече от просто начин да избегнете данъци – в някои случаи то носи и финансова полза. Когато предадете колата си на фирма като нашата, специализирана в изкупуване на автомобили за скрап, получавате и добро заплащане. Сумата зависи от теглото на метала и състоянието на автомобила. Това превръща старата ви кола от пасив в малък актив. Така не само, че не плащате данък бракуване на автомобил, но може дори да спечелите нещо, докато се освобождавате от ненужното МПС.
Какво става с местния данък след бракуване на автомобил?
След прекратяване на регистрацията на МПС в КАТ, по служебен път се изпраща информация до данъчното на общината. Там където е регистриран автомобила, чрез единната информационна система научават, че той е бил бракуван. Това го снема от отчет в данъчното и от следващата година няма да бъде начисляван местен данък за колата.
Важно е да имате предвид, че местния данък за пътно превозно средство е годишен. Това означава, че в началото на всяка година налога ви се начислява за цялата година. Ето защо, е във ваш интерес да бракувате колата до края на настоящата календарна година. Хубаво е да обърнете внимание на това и дали в данъчното са получили уведомление за прекратената регистрация на автомобила. Всичко се случва, така че пазете големия талон, който КАТ са ви върнали перфориран с надписа “прекратена регистрация”. За да го предоставите в данъчното, ако по някаква причина превозното средство не е отписано. Така си гарантирате, че процедурата е минала напълно законно.
Също така, е хубаво да знаете, че можете да бракувате кола дори да дължите данъци за нея. Не бихте могли да я продадете като втора употреба на частно лице, но може да я продадете за скрап спокойно. Законът задължава собственикът при изповядване на сделка пред нотариус, когато продава колата на частно лице, да си плати всички дължими налози. При предаване на излязло от употреба превозно средство за разкомплектоване, няма такова задължение. Остават за плащане дължимите местни данъци и след бракуването на автомобила.
Каква сума може да получите при бракуване на автомобил
Наред с притесненията свързани с данък бракуване на автомобил при такива сделки, на дневен ред стои и въпросът колко струва кола за скрап. В повечето случаи, собствениците не знаят, че при продажбата на кола за бракуване, получават добра сума пари. Хората мислят предимно за разходите, които предстои да направят, как да спестят и се изненадват приятно, когато научат, че ще спечелят пари. За каква сума става въпрос?
Цената на автомобилите за бракуване се определя въз основа на тяхното тегло. Обикновено във фирмите, които изкупуват коли за скрап, разполагат със специализиран софтуер, който изчислява сумата. Има на разположение и коли за скрап калкулатор. Това е полезен онлайн инструмент, който позволява на собствениците в реално време да научават какви пари могат да получат за стария си автомобил.
При това без излишна загуба на време и досадни разговори. Нанасяте данните за колата, която ще се рециклира – място, марка, модел, година на производство и някои дребни детайли. След което веднага виждате каква сума можете да спечелите. И ако цената ви устройва, можете веднага да си запазите удобен за вас ден и час за извозване.
По този начин ставате свидетели на абсолютно прозрачно оценяване на кола за бракуване. Няма нищо скрито от погледа, няма какво да събуди съмнение. Именно този тип работа ни е извел като лидери в бранша, които вършат своята работа професионално.
Освен финансовата изгода, не бива да се подценява и удобството на цялата процедура. Вие не само получавате реална парична сума за нещо, което вече не използвате, но и се освобождавате от автомобил, който заема място, създава грижи или поражда разходи. Получавате бързо обслужване, без бюрократични пречки, с гаранция, че всичко ще бъде извършено съгласно закона. А когато работите с коректна фирма, която предлага безплатен транспорт и моментално плащане, бракуването на кола се превръща в изключително лесно и дори приятно преживяване.